pühapäev, 18. oktoober 2015

Valguse algus

Tere, meie oleme Sylvia ja Laura Tallinna Inglise Kolledži 8.a klassist ning valisime oma loovtöö teemaks küünlavalguse.

Küünlad on inimestele oluliseks valgusallikaks olnud tuhandeid aastaid. Ka tänapäeval on küünlad populaarsed ja tõenäoliselt ei näe me nende kadumist ei poelettidelt, majapidamistest ega mujalt veel niipea.

Oleme oma loovtöö teemaks valinud küünlavalguse, sest küünalde tegemine on meile alati tundunud huvitav, seostub hästi teemaga ja arvasime, et töö teostamine olema lõbus ja huvitav, mida see ka oli. Samuti on küünlad ka väga ilusad ja vajalikud. Lisaks sellele, et teema on meie jaoks huvitav, soovisime me luua midagi ilusat ning otstarbekat.


Me leiame, et küünlavalgus on hea ja päevakohane teema, sest kuigi reaalse valgusallikana kasutati neid pigem enne elektripirni leiutamist, on küünlad tulnud viimasel ajal taas moodi. Küll mitte selleks, et nende valgel lugeda või tööd teha, vaid pigem meeleolu loomiseks. Eriti populaarsed on just lõhnaküünlad, mida otsustasime ka meie teha. Lisaks sellele seostub meie töö teema paljude erinevate ainetega, näiteks…
  • Käsitöö ja kunstiga, kuna peame kasutama oma kunstilisi ja käsitöölisi võimeid, mõtlema loovalt ning katsetama erinevaid kombinatsioone, et disainida ilusad küünlad,
  • Keemiaga, sest põlemine on keemiline reaktsioon, mis käib küünaldega käsikäes, ning selleks, et teha häid küünlaid, pidime välja uurima, millised materjalid soodustavad küünla efektiivset põlemist.
  • Inglise keelega, kuna pidime tõlkima informatsiooni erinevatest allikatest, mis olid suurel määral ingliskeelsed.
  • Ajalooga, kuna töö käigus uurisime ka küünalde algse kasutamise kohta, kuidas neid tehti ja kes olid esimesed rahvad, kes küünlaid valmistasid.
  • Matemaatikaga, sest materjalide ostmisel pidime arvestama kokku hindu ja neid omavahel pooleks tegema, samuti vahepeal küünlaid tehes arvestama erinevate kogustega ja lõpus arvutasime välja ka töö kulu ning mõtlesime, kui palju ühe küünla eest raha küsida, et teenida raha tagasi.
  • Füüsikaga, kuna  uurisime küünla põlemisele iseloomulikke füüsikalisi omadusi, näiteks vaha sulamine, mööda nööri kapillaarjõul üles tõusmine ja aurustumine.
  • Eesti keelega, sest loovtöö blogi kirjutamisel, materjalide tellimisel, loovtöö teemadel arutlemisel ja põhimõtteliselt kõigel, mida vähegi tegime, rääkisime või kirjutasime ikka eesti keeles.

Töö eesmärkideks on…

  • Arendada loovust, mida saime kindlasti teha erinevaid küünlaid “disainides” ja erinevaid tehnikaid ning värve kombineerides.
  • Saada uusi kogemusi ning nautida seda aega, mille käigus saime palju uut ja huvitavat teada.
  • Parendada kirjaoskust. Loovtöö blogi kirjutamise jooksul saime harjutada õigekirja, viitamist ja üldiselt keeleoskusi arendada (nii inglise kui eesti keelt).
  • Teha ilusaid küünlaid, mida saame nüüd kasutada kodus, kinkida sõpradele või müüa.  

Täna, 18. oktoobril alustasime oma tööga, lõime blogi ja hakkasime koguma ideid eesoleva töö jaoks.